Students all have the same worry - they spend a fortune on school, and still have to PASS. After they pass their program, their next worry is whether they can PASS the big board exam and start their dream career. Tutoring helps with all of those worries! Having a private tutor will help you pass all courses in school and prepare/pass the board exam. What about at only $14 for the year? When I was in school I wanted a tutor in the worst way! I wanted someone to show me how to study, what to study and to basically make things easier for me. I didn't have the time to spend hours reading notes and making my own notes after classes. I would have rathered spend a few hours with a tutor on weekends to show me the way! But..I couldn't afford one. I was working evenings and weekends to pay the bills and to spend $60 an hour on a tutor I couldn't do it. There was one company who offered a tutoring prep course a few evenings a week BUT the sessions were only recorded and saved for one week. That drove me crazy! I didn't want to feel rushed during my studying. At a $400 price tag for an 8 week tutoring course I thought heck no. Fast forward, and how I own Dentalelle Tutoring :). I pride myself in making tutoring affordable for everyone because I feel every single student can benefit from it. I provide my students with unlimited support, they can reach out to me and ask questions 24/7, bimonthly group tutoring sessions on the topics they decide, mock exams to test their knowledge before taking all tests or exams in their program, and of course board exam preparation when that time comes! The best part is Dentalelle has something for everyone and every price point! It depends what you need as a student. You can become a member of Dentalelle for a full four years acces to tutoring, sessions, recordings, and mock exams. You can learn more about that here, it's the best value from $374 for the entire four years! Not ready to commit just yet? Why not spend $14 and get our most popular mock exam package FREE with ALL session recordings from 2016! You get access to all recorded sessions (32+ videos) all year, meaning you can watch them as often as you like. The best $14 you will ever spend here. I offer this for students who aren't sure and a little worried about spending their money. For only $14 you can see how amazing Dentalelle Tutoring can be for you :). You have enough stress being a student, let me take the rest away from you. Have you seen my FREE videos on YouTube yet? You will find a variety of topics here.
0 Comments
Leave a Reply. |
AuthorMy name is Andrea Twarowski, owner and operator of Dentalelle Tutoring. Archives
March 2023
Categories
All
|